AMD Ryzen Master örökölt kompatibilitás mód

Az AMD nem csak a Radeonokhoz tanult meg rendes programot csinálni (hallod nVidia?), hanem a Ryzenekhez is, mégpedig ez a program a Ryzen Master. Elsősorban tuningra van kitalálva, de mivel én nem tuningolok, ezért inkább csak informális jelleggel indítottam el néha. Ma arra lettem figyelmes, hogy új verzió érhető el, ami kisebb dizájn változást hozott, és a Threadripperekből ismert „Örökölt kompatibilitás mód”-ot. Váltogatva a „Creator mode” és a „Game mode” között csak annyit venni észre, hogy ez az új opció változik. A Ryzen Master dokumentációja szerint ennek engedélyezésével megváltozik a memória kezelés módja és felére csökkenti a logikai processzorok számát. Manapság ennek egyre kevesebb értelme van, de a régebbi játékmotorok miatt még lesz létjogosultsága pár évig. A Ryzen 1-esek „turbó” (precision boost + XFR) kezelése még eléggé korlátos, szal’ hiába várjuk hogy ettől majd az egekig emelkedjenek a magórajelek.

Olvass tovább…

2018.02.21. 10:53 - legyes

Régi-új AMD AM4-es Athlon processzor

Sajnos úgy hozta az élet, hogy meg kell szakítanom a Ryzen upgrade projeketet, amihez már minden megvolt, csak a processzor nem. Viszont valami kellett a gépbe, ezért megvettem az épp polcon levő legolcsóbb 4 magos processzort ideiglenesen, az AMD Atlon 950-est. Ez egy 3.5GHz-es AMD4-es, 28nm-es processzor, 3.8GHz maximális turbó frekvenciával, 65W TDP-vel. Jelenleg egy ASRock X370 Gaming K4-ben ül, 3200-es G.Skill Trident Z RAM-ok mellett.

Aki ismer, az tudja, hogy rendkívül kőköri konfiggal toltam egy ideje, egy FM1-gyes AMD 651K-val, ami 3GHz-es, DDR3-mas, 117W-tos, 32nm-es. Szal’ azt hiszem az alábbi kép többet mond minden szónál:

Persze azért nem ennyire egyszerű a dolog. I/O-ban jelentősen érezhető a változás és a fogyasztásban is. Az összes hűtő a gépházban az alap fordulatszámon megy (666-800rpm), akkor is ha maxra hajtom a processzort.

Overkill alaplap, és RAM ehhez a procihoz? Az. De mint mondtam hirtelen kellett valami. Ha nulláról indulsz, eszedbe ne jusson ilyen processzorral tervezni. Vagy indul el Pentium vonalon (az upgrade lehetőséget pedig bízd a használtpiacra később), vagy ha AMD-ben gondolkodsz, csakis a Zen magos példányok jöhetnek szóba (Ryzen 1200 – 1800X, mert csak ezek AM4-gyesek, a Ryzen Threadripper TR4-gyes).

A Cooler-Master 240-es AIO hűtő persze nem fér el a RAM-tól a gépházban rendesen, faragni pedig nem fogok, szal’ ideiglenesen – a Ryzen 1700X-ig – megörökölte az FM1-ről az Arctic-Cooling Freezer 7 rev 2-t, ami tökéletesen passzol az AM4-re. Igazi budget king.

Egy szó, mint 100, AMD-ből csakis Zen magosat szabad venni, amit az alábbi videó is megerősít:

2017.10.06. 21:18 - legyes

AMD Ryzen: vegyem vagy ne vegyem?

A jelenlegi processzorom, minden idők legjobb ár-érték arányú vétele: AMD 651K.

 

Kb. egy évvel ezelőtt kezdtem el nézelődni, hogy mire is cserélhetném le a korosodó gépem. Abban biztos voltam, hogy a DDR4-re váltást nem úszhatom meg. Mivel nagyon elégedett vagyok az AMD-s gépemmel, ezért kicsit körbenéztem az Interneten, hogy az AMD mit kínál. Hát… Sajnos semmit. Így tovább indultam az egyetlen irányba, ami akkor elérhető volt: Intel SkyLake. Olvass tovább…

2017.06.09. 14:47 - legyes