Igáslovat Almára

Aki ismer, tudja, hogy nem vagyok nagy rajongója az Apple világának. Régen törekedtek arra, hogy mindenki tudja használni, hogy mindenki előtt legyenek, de már akkor is feláldoztak olyan dolgokat, amiket nem kellett volna. Valamint sohasem volt korrektül beárazva egyik termékük sem.

Olvass tovább…
2020.10.11. 12:50 - legyes

Lassú az nginx a linux subsystem for Windowsban futtatva

Mióta elérhető a unix/linux subsystem for Windows, végre mindenféle kínálódás nélkül át lehet térni a locahost PHP fejlesztésre. Természetesen, mint minden Windows alatt futó virtualizációnak is (a Hyper-V is ide tartozik) a hálózatkezelés még mindig komoly problémája. Ezért például sok, népszerű víruskeresővel egyáltalán nem használható, akkor sem, ha a víruskeresőt inaktiváljuk, teljesen el kell távolítani. Továbbá a másik tipikus probléma, hogy az nginx hol gyors, hol pedig hihetetlenül lassú.

Az /etc/nginx/nginx.conf -hoz adjuk hozzá az alábbi bejegyzést, majd indítsuk újra az nginx-szet:

fastcgi_buffering off;

Forrás: https://github.com/Microsoft/WSL/issues/2100

2018.12.22. 06:31 - legyes

Driver Backup! – Driverek exportálása

Sajnos egyre gyakoribb, hogy egy megvásárolt notebookot úgy kapunk kézhez, hogy se visszaállító lemez, se egy fél év múlva is működő – hivatalos – letöltési oldal a driverekhez. Valahogy mindig kimarad valami apróság, ami szép felkiáltójellel bosszant minket az eszközkezelőben. Ezért újratelepítés előtt ajánlott kimenteni a drivereket a megfelelő csodaprogrammal. Erre jó a Driver Backup, ráadásul ingyen van (donationware).

Használata telepítést nem igényel, de természetesen rendszergazdai jogosultságot igen. Sajnos magyarul nem tud, de magyarítható.

driverbackup2

Olvass tovább…

2016.09.29. 11:55 - legyes

Fájl feltöltés Windows alól cURL segítségével

A cURL nagyon széles körben használt program, sokan feszegetik a határait (pl. PHP futtatás párhuzamosításban) és használják webes botok alapjául is. Nagyon sok argumentummal rendelkezik, a –help több oldalas listával örvendeztet meg.
Hogy megtaláljam később is, leírom ide, hogyan lehet fájl feltölteni POST-tal, valamint egyéb paramétereket átadni. A program letölthető kb. minden létező operációs rendszerre a https://curl.haxx.se/download.html címről.

curl -X POST -F "xml=@C:\\Data.xml" -F "api_key=d040207a" http://peldadomain.hu/api/szolgaltatas.php

Az előbbi példa PHP oldalon úgy jelenik meg, hogy lesz egy $_FILES['xml'] és egy $_POST[‘api_key’]. Ennek segítségével akár Windows alatt is automatizálhatunk könnyedén adatfrissítéseket. (A fájlok elérési útjában Windows alatt mindig dupla \ jel van, ahogy egyéb Windows-os elérési út megadásnál már megszokhattuk.)

2016.08.30. 13:17 - legyes

Fájl zárolási gondok hálózati meghajtón a Windows intézőben

Ha egy megosztott mappában többen dolgoznak, elkerülhetetlen, hogy ugyanazt a fájlt többen is megnyissák. Ilyenkor találkozunk azzal az üzenettel, hogy a fájlt valaki már írásra zárolta, ezért csak olvasásra lehet megnyitni. Viszont a Windows intéző által mutatott előnézet és plusz fájl informácó egy külön szálat is nyit, ami érdekes módon ugyancsak írásra tudja zárolni a fájlt, így tulajdonképpen saját magunk elől zároljuk azt.

Ennek megoldásához nyissuk meg a Windows Intézőt és kövessük az alábbiakat:

Windows 7 esetén: Rendezés -> Elrendezés -> Részletek ablaktábla elől vegyük ki a kijelölést
Windows 10 esetén: Nézet -> Részletek ablaktábla opciót inaktiváljuk

Windows 7
Windows 7

 

Windows 10
Windows 10

2016.06.29. 12:46 - legyes

Chrome: Minden szöveg dőlt betűs

Az újabb Chrome verzióban előfordul olyan furcsa jelenség, hogy a weblapok részei dőlt betűssé válnak. A többi böngészőben természetesen ez nem fordul elő, szal’ kár hackelni a betűkészleteket és szerencsére nem is épült be semmi csúnya plugin.

A probléma megoldásához gépeljük be a címsorba a következőt: chrome://flags , keressük meg a DirectWrite Windows opciót is tiltsuk le, majd indítsuk újra a Chrome-ot.

Chrome_DirectWrite

Akkor is előfordulhat ilyen hiba, ha a megfelelő betűkészlet nincs telepítve. Ilyenkor a böngésző a leginkább hasonlóval próbálja meg helyettesíteni. Ebben az esetben sajnos meg kell nézni a weboldal kódjában (vagy a böngésző debuggerében), hogy milyen betűkészletet használ(na) az oldal, és azt megkeresni a telepített betűkészletek között ( Wingomb+R, „control fonts”). Olvass tovább…

2016.04.20. 20:39 - legyes

Windows 10: Online videó és zene közben állandóan cseszteti a háttértárat

Az első adandó alkalommal áttértem a Windows 10-re, hogy lépést tarthassak a fejlődéssel. Szomorúan szembesültem azzal, hogy sokkal-sokkal nagyobb a gépigénye, mint a korábbi Windows változatoknak. Ami azért is érdekes, mert sok kínai „tablet” vásárolható meg vele. Majd pár hét használat után kezdett világossá válni, hogy maga a rendszer gyors, de a Microsoft által beleerőltetett szolgáltatások drasztikusan lassítják a gépet. Miután majd’ 100 registry hacket (pl. a Defender letiltása, de tényleg…) hajtottam végre és sok szolgáltatást tiltottam le (van amit jog elvétellel lehet csak), még mindig maradt egy idegesítő jelenség: ha YouTube videót néztem – vagy akár rendes videót VLC-ben – a HDD LED non-stop villogott a gépen. Órákat töltöttem a keresgéléssel, eredmény nélkül. A feladatkezelő nem segít, a Process Explorer és egyéb csodaprogramok sem. De az SSD ügye nem szereti, ha non-stop firkál. Olvass tovább…

2016.01.14. 16:03 - legyes

Exchange 2007 terjesztési lista CSV fájlból

Az Exchange 2007-hez csupán egy 2%-ban kész GUI-t mellékelnek azért a pár millió Forintért, a többit meg kell oldani PowerShell-ben, vagy .NET-ben le kell fejleszteni magunknak. Ahhoz, hogy az AD varázslása nélkül terjesztési listát tudjunk létrehozni, egy NEM Microsoft formátumú CSV-re van szükségünk, az Exchange Management Shell-re és persze kitartásra és türelemre. Olvass tovább…

2010.09.16. 08:21 - legyes

Távoli asztal egy programablakra

A JAVA kliensprogram futtatása

A távoli gépen futó program helyi képe

Régóta irigykedem a Citrix rendszerekben használt alkalmazás-virtualizációs megoldásokra. Egy kis keresgélés közben rátaláltam egy kis programocskára, ami lehetővé teszi egy Windows Terminal Server és/vagy Windows XP távoli asztalon keresztül is:

Ehhez egy kis programot kell felmásolni a célgépre (seamlessrdp_server.zip ), a kliensgépen pedig vagy egy JAVA-s kliensre ( seamlessRDPClient.zip ) vagy egy paraméterezhető RDP kliensre van szükség ( Linux rdesktop). Bővebb leírás itt . Természetesen érdemes rá parancsikont készíteni (amibe sajnos bele van tárolva a jelszó jelen esetben). Linux alá itt található leírás.

Természetesen a képen szereplő jelszó nem az igazi :tongue:

Szépséghibák vannak benne, de működik. Ezt lehet kombinálni valami szép kis Windows XP terminal hack-el (amire vannak legális, Terminal Servertől jóval olcsóbb megoldások is) és máris futnak központilag Linux-on a Windows-os programok. További szépséghiba, hogy a bejelentkezés és profil betöltés ablaka ettől még megmarad teljes képernyős nézetben. Biztosan van erre szép M$ megoldás, vagy egyéb szép fizetős megoldás, de ezt sikerült találni. Megnéznék szívesen egy működő VMware View 4 és Citrix XenApp infrastruktúrát…

2010.04.20. 09:15 - legyes

Mer’ programozni akarok, de semmihez se értek

Tegnap rászántam pár órát arra, hogy eldöntsem milyen programnyelvben akarok megtanulni leginkább fejleszteni. A versenyzők: Visual c# 2008 .net 3.5, Java 1.6, RealBasic

Az IDE telepítési ideje a laptopomon:

VS: 3 óra (Visual Studio x64 2008 Pro)
JB: 40 perc (Netbeans)
RB: 2 perc (RealBasoc 2008r4)

Az első működő 130 sort datagridben kiíró program elkészítéséhez szükséges első idő, nulla előtudással (MySQL, ami csak a JAVA része natívban), csak Google-t használva:
VS: 1 perc
JB: 3 óra
RB: 20 perc

Ezen program első, teljes (clean) fordítási ideje 1.8GHz x2, 2.5GB, 5400rpm 120GB WD Scorpio:
VS: 10-60 másodperc
JB: 30+ másodperc
RB: 1-2 másodperc

Generált EXE méret:
VS: ~800kB-1.2MByte (ehhez kell még 700MByte .NET Framework, update, stb.)
JB: 470kByte (jar ami ügye zip-elt, JAVA kell  a futtatáshoz)
RB: 3.7MByte (de ez sok egyéb sz@r hozzáadása után is ennyi, Win98-tól akármenyik Windows alapból jó hozzá, vagy Linux 2.4 vagy OS X)

Platformfüggetlenség:
VS: nem Mono kompatibilis,
JB: megy Linux alatt, csak „ronda”
RB: nem tudtam kipróbálni, de mennie kell Linux és Mac alatt is, a kinézet igazodik az alapértelmezett grafikus felülethez
(JAva-hoz a legtöbbet használt Netbeans-t használtam, Ecplipse-el sokkal gyorsabb, de macerásabb fejleszteni nulla tudással)

Az ár:
VS: Az Express-ben nem megy a MySQL beépülő, szal’ pénzes a dolog
JB: Ingyen van, és alapból megy benne a MySQL, ODBC
RB: Pénzes, de az adatbázis modulok ingyen letölthetők, viszont nem épülnek be úgy, mint a saját RealSQL

Folyt. köv 🙂

2010.03.22. 09:31 - legyes
1 2