Legyes.hu

Igáslovat Almára

Aki ismer, tudja, hogy nem vagyok nagy rajongója az Apple világának. Régen törekedtek arra, hogy mindenki tudja használni, hogy mindenki előtt legyenek, de már akkor is feláldoztak olyan dolgokat, amiket nem kellett volna. Valamint sohasem volt korrektül beárazva egyik termékük sem.

Ha online programozás oktatófilmeket néztek, akkor bizonyára kiszúrtátok, hogy szinte kivétel nélkül MacBook van a felvételen. De miért is vesz valaki programozni almás gépet? Annyira jó lenne rajta programozni? Vannak benne kényelmes dolgok, de nem. Valójában a válasz egyszerű: Ez az egyetlen, amivel minden operációs rendszerre lehet fejleszteni. Mivel én sem úszhattam meg, hogy iOS-re is adjunk ki programokat, kénytelen voltam beszerezni először egy közel 8 éves Mac Minit, 100eFt-ért. Nem volt az év üzlete, főleg, hogy abban még tányéros a háttértár, ezért ki kellett cserélni SSD-re. Innen is üdvözlöm az Apple mérnököket, mert nagyon sokat emlegettem őket a folyamat közben.

No de hogyan is kezdődik a megfelelő gép kiválasztása? Hát semmiképpen nem akartam asztali gépet venni, hisz’ egy Mac Minihez ugyanúgy erősen ajánlott egy horror árú billentyűzet és majdnem el is éri egy 13″-os MacBook Pro árát. Valamint az asztali gépem 2 monitorja mellett akkor még kellene helyet keresnem egy harmadik monitornak, stb. A ThinkPadem kellett lecserélni egy MacBook-ra, nincs mese.

Nézzük melyiket tudom megfizetni? Oh, huh… Egyiket sem. Az Apple eszközök árai nagyon nem magyar pénztárcához vannak méretezve. Persze ilyenkor jön az áruhitel, de a magyar adózási sajátosságok miatt ez nem jöhet nálam szóba, így marad a Telekom részletfizetési konstrukciója. Milyen gép is kell minimum a fejlesztéshez és az appok fordításához? Hát az ideális a 16″ Pro lenne, de az több, mint 1 millió Forint, plusz táska is bazinagy kell hozzá. A 16GB RAM és a 512GB SSD a minimum, amivel fejlesztésbe szabad kezdeni, így lett végül a 4 USB-s 13″. Természetesen ennek az ára is egy kisebb ország GDP-je.

Előre lelövöm a poént, nem ér ennyit, nagyon-nagyon maximum a felét éri meg annak, amennyibe kerül. De nézzük milyenek voltak az első benyomások:

A jó dolgok:

A rosszak:

Jó-jó, de milyen rajta fejleszteni?

Eleinte olyan, mintha először linuxozna az ember. A shell lesz a legjobb barátja. Viszont az emulátorok sokkal jobban futnak MacOS alatt. A magyar kiosztás miatt az eddig „egykezes” dolgok, most már „kétkezesek”. Ami a ThinkPad FullHD kijelzőjén simán kifért, itt csak kb. 80%-ban. Hiába vettem a legkisebbre a méreteket, mégis kevesebb dolog fér el sokkal. A JetBrains-es IDE-ben alig marad hely magának a programkódnak, ha úgy szeretném használni, mint Windows alatt. Apropó Windows. Ha munkára kell az almás gép, akkor semmiképpen nem úszod meg azt, hogy fusson egy virtualizált Windows is a gépen. Kiváltképpen, ha legalább Catalina van telepítve.

Meg kell szokni a Del billentyű hiányát és hogy a gyorsbillentyűk simán lehetnek ötös vagy hatos kombók. Aki fejből vágta a Mortal Kombat összes kivégzését, élvezni fogja. A JetBrains IDE-k támogatják a touchbart, így egész kezessé tehetők.

Simán elmegy egymás mellett az Android, iOS, Windows, Linux és még mindig tudom mozgatni az egérkurzort. Ölbe venni persze nem ajánlott, kivéve persze a hűvös, téli napokat. A MacOS egyik előnye, hogy 500-as load mellett is lehet gépelni, vagy appot váltani.

Akkor ez az ideális igásló…

Dehogy is. A Lenovo ThinkPad széria (kiváltképpen a T-s) az. Ez egy divatmajom vacak, brutálisan túlárazva. Az Apple-t a legkevésbé sem érdekelte, hogy a „Pro” széria az a professzionális felhasználók számára készüljön. Mutasson jól a Starbucks asztalán a kávé mellett, ennyi. Nagyon messze van a MacBook Pro attól, hogy PRO legyen.

Hogy akkor miért használ mégis minden fejlesztő MacBook Pro-t? Mert kénytelen. Mert nem virtuálizálható normálisan a MacOS és akkor is illegális lesz. Lehet bérelni MacOS gépeket a felhőben, de drágán és ha már adtál el szoftvert, akkor tudod a szerzői jog kérdése mennyire problémás.

Nem véletlenül járnak az igazi hackerek pár éves T-s ThinkPadekkel. Nem véletlenül diagnosztizálnak autókat 10+ éves Dell Latitude-ökkel. Ez nem igásló, ez egy drága játékszer, ahol anyu és apu megmondja, hogy csakis ezzel játszhatsz. Jönnek majd a hozzászólások, hogy 5 évesen is jól tartja az árát, és hogy még 5 év múlva is gép. Amiben egy billentyűzet csere 200eFt – közel egy hasonló képességű noti ára. A teljes bekerülés költsége az Apple termékek esetében nagyon-nagyon kevés esetben lesz vállalható.

Szerintem 2 féle embernek való a MacBook:

Örülök, hogy megszabadultam a hordozható gépemen a Windows Update rettegésétől. Hogy bátran összecsukhatom a gépet, hogy bátran félretehetem 3 napra. Hogy visszatértem a 13″ világába. De végig ott van a „pisztoly a fejemnél” érzés, miszerint azért van ez, mert csak ezzel tudom azt adni az ügyfeleimnek, amire szükségük van. Minden alkalommal fáj dolgozni rajta, mert égnek a tízezer Forintok feleslegesen, mert nincsenek normális programok rá és ami kicsit is használható egy autó árába kerül. „Légyszi” ne romoljon el benne semmi, és ne legyen ennek is valami brutál típushibája.

Exit mobile version