Mind a három szolgáltatónál bérlek virtuális gépeket (az ArubaCloudot pedig most próbáltam ki), úgy gondoltam, hogy ideje kicsit összehasonlítani a szolgáltatásokat. Az már az elején szeretném leszögezni, hogy a nyers számok nem mindig adják vissza a „sebesség érzetet”, valamint bizonyos programok futtatásának sebességét. Az alábbiakban személyes tapasztalataimat fogom leírni, ezért nem biztos, hogy a te igényeidet az általam jobbnak talált megoldás fogja jobban kielégíteni.
Miket vizsgálok?
- a beüzemelés ideje
- a kezelőfelület
- kiegészítő szolgáltatások
- az ügyfélszolgálat
- a háttértár sebessége
- ár-érték arány
- személyes benyomások
A szolgáltatók
Természetesen közel végtelen számú szolgáltató található már a nagyvilágban. Az én elvásáraim azt hittem átlagosak, de kiderült hogy valójában átlag felettiek: Debian/Ubuntu alapú VPS-t kerestem, alacsony árkategóriában, lehetőleg biztonsági mentés opcióval és mindenképpen SSD sebességű háttértárral az SQL miatt.
Magyar cég, magyar székhelyű számlát adnak, magyar nyelvű az ügyfélszolgálat, a szolgálatások listája sok cégnek igen csábító lehet, például a szoftver licenc bérlés miatt. A PayPal fizetés és előfizetés is támogatott.
A székhelye New York államban van, így a számlát is az államokból kapjuk. A könyvelők ezt nem lájkolják. Kényelemben és szolgáltatásokban a sárba tiporja a konkurenciát. A fizetés PayPal-el vagy bankkártyával lehetséges.
Német cég, német székhelyű számlát kapunk a PayPal alapú fizetésről. Első ránézésre is látszik, hogy elég durva konfigot kapunk a pénzünkért.
Csak a szemtelenül olcsó legkisebb VPS miatt keltette fel a figyelmem. Én magam nem használom, külsős segítséget veszek a bejegyzés megírásához.
A beüzemelés ideje
Nem fogok stopperral mérni, mert nem adná vissza pontosan, hogy neked mennyi ideig tart ugyanezt reprodukálni. A sorrend felállításánál azt veszem figyelembe, hogy már van érvényes regisztráció a szolgáltatónál, de még nem volt VPS létrehozva korábban.
- DigitalOcean
- Rackforest
- Contabo
- ArubaCloud (az ingyenes próba órákig is eltarthat)
A DigitalOcean esetében minden úgy megy, ahogy elvártuk: pikk-pakk. Villámgyorsan és jól érthetően összekattintgatjuk a gépünket, a választott háttértárnak megfelelően kb. 1-3 perc alatt készül el a gépünk, majd e-mailben megkapjuk az SSH belépéshez szükséges adatokat is 1 percen belül. Azonnal használatba is vehetjük, a webes konzolon már vár a prompt, feltölthetünk SSH kulcsot. Így kellene működnie mindenhol.
A Rackforest menürendszerében én kicsit elvesztem először. A gép érezhetően lassabban jött létre, de még simán a kényelmes időn belül van. Elsőre az indítás nem sikerült tökéletesen, valami befagyott, másodikra rendben volt. A hozzáférés adatait ugyancsak e-mail kapjuk, de a konzol elérése sajnos még mindig nem működik zökkenőmentesen. Az elsőre kézenfekvő konzol ikonra kattintva semmi sem történik, majd a szöveg végén ezt olvasom: „This browser need Java plugins to run Java applets”. Ügyfélszolgálatos levélváltás után kiderül, hogy van egy SolusVM alapú elérhetőség is.
A Contabo felülete szörnyű, a gép létrehozásánál kissé kétértelmű opciókat is meg kell adnunk. A folyamat kissé döcögős, sokszor azt sem tudni, hogy épp mi történik. A VPS kezelőfelületet keresgélve rájövünk, hogy igen, annyi van, amennyit látunk, nagyon-nagyon korlátos. Két e-mailt kapunk, az egyik a fizetési adatokat tartalmazza a másik a belépési adatokat, megtoldva egy hosszú licenc szöveggel. Mivel konzol ikon nincs, ezért az FAQ-bak kell feltúrni hogyan érhetjük azt el VNC-vel. Javasolt az SSH hozzáférést használni 🙂
Az ArubaCloud regisztráció folyamata olyan „érdekes”, hogy le kell írnom a tapasztalatom. Sok lépésen megyünk végig, majd ugyanazokon megint, 3 cég oldalai között pattogunk, majd a PayPal fizetés után elveszünk egy zsákutcában. Újra megnyitva az ArubaCloud oldalát még mindig nem egyértelmű, hogy mi is történt. A jobb felső „Belépés” gombra kattintva azonban érvényes a session, ezért bent vagyunk valahogy 🙂 El is találok egy felületig, de a fiók létrehozásásáról csak egy legördülőbe írt „C00126489 Létrehozás folyamatban)” opció tájékoztat az eddigi legspártabb oldalon. 5 percnyi F5 után valószínűleg elkészült a a fiók (nem, nem a gép). További poén, hogy 5 e-mailt kaptam, melyből 2 bejelentkezési adatokat tartalmaz. Külön account van az „ArubaCloud” és külön a „felhasználói panelhez”. Miután megadtam a PayPal adataimat és odaadtam a 300Forintot (amit kért), ez fogadott 20 perccel később a postafiókomban:
Tisztelt Ügyfelünk A C00126489 számú ARUBA Cloud szolgáltatáshoz (felhasználónév:FHU-61912) előre fizetett kreditje elfogyott. Ha havidíjas szolgáltatást használ (pl. Smart cloud szerver), a szolgáltatás aktív marad az előre fizetett időszakra, majd azt követően kerül felfüggesztésre. Javasoljuk, rendeljen kredit feltöltést a szolgáltatás hosszabbításához elegendő összeggel! Ha óradíjas szolgáltatást használ (pl. Pro cloud szerver), javasoljuk, mielőbb rendeljen egy kredit feltöltést! A szolgáltatás 26.8.2016 16:15:17 -n felfüggesztésre került. Ha további kredit feltöltés nem történik, a szolgáltatás 11.9.2016 -n teljes törlésre kerül. Kérjük, hogy végezzen kredit megrendelést ügyfélfiókjából. Miután elegendő mennyiségű kredit került hozzáadásra, visszaállítjuk a szolgáltatását.
🙂
Használata némi előképzettséget igényel, semmiképpen nem javasolnám azoknak, akik első VPS-üket akarják tesztelgetni.
A kezelőfelület
A VPS bérlés egyik nagy előnye, hogy a telepítgetést, a hardver karbarntatását leveszi a vállunkról. Több szerver esetén pedig ideális esetben egy könnyen kezelhető, jól áttekinthető felületet kapunk, ráadásul jellemzően olcsóbban, mint ha ezeket mi magunk oldanánk meg. A Microsoft is előszerettel hivatkozik a TCO-ra („a birtoklás teljes költsége” – Total Costs of Ownership), amibe a saját munkaóránk is ugyanúgy benne van, hisz’ az sincs ingyen.
- DigitalOcean
- ArubaCloud – a több szolgáltatás miatt
- RackForest – a kevesebb szolgáltatás miatt
- Contabo (valójában a négyes listán a 100. hely körül szerepelne)
A DigitalOcean felülete is olyan, amilyennek lennie kell. Nagyon egyszerű, könnyen érthető. Sok gép is könnyen kezelhető rajta.
A konzol eléréséhez nem kell semmilyen plugin, katt és megy. Ha a konzol „elalszik”, akkor elsőre megtévesztő lehet a fekete négyzet, de billentyű lenyomásra felébred. Magyar billentyűzettel nem érdemes próbálkozni rajta, de ha kitűzfalaztuk magunkat, akkor gyors és könnyű segítség 🙂
előnyök:
- nagyon könnyű kezelhetőség
- jó áttekinthetőség
- plugin nélküli webes konzol
- API elérés
- Snapshot, backup, külső tároló, domain, redundáns IP kezelhetőség
- belváltható kuponok és hűség jutalom
- 2 faktoros hitelesítés
- SSH kulcs feltöltési lehetőség
- automatikus bankkártya alapú fizetés
- automatikus „hitel”
- gép klónozás
- gép átméretezés akár ideiglenesen is
hátrányok:
- a konzol csak angol billentyűzetet támogat
- nincs PayPal előfizetés, csak előre fizetés
- a fizetési információkat kacifántos helyen érjük el, nem látjuk alapból az egyenlegünket
A Rackforest ügyfélkapuja első ránézésre simán hozza a kor követelményeit, de picit dizájnban is lemaradt az első helyezettől. A gépek menedzselése el van ásva a menürendszerben, több gép esetén pedig sokkal kevesebb információt kapunk a gépekről. Az ikonsor csak angolul beszél, ami egy magyar oldalnál azért kicsit hátrány – persze a kockák azért értenek angolul, így ez csak szőrszálhasogatás. Ahogy korábban is írtam, a konzol ikonra kattintva semmi sem történik látszólag és egy SolusVM-es megoldást kell használni, ami külső weboldalon található. A szolgáltatások áttekintésénél nem egyértelmű, hogy mi legördülő menü és mi gomb. Pár nap alatt megszokható.
előnyök:
- magyar nyelvű (kivéve a konzolt és a vezérlő ikonokat)
- gyors működésű (+magyar IP ügye)
- PayPal előfizetési lehetőség
- új gép létrehozás esetén könnyen érthető áttekintő nézet
- magyar székhelyű számla
hátrányok:
- nincs karban tarva, nem fejlesztik (pl. a tudástárban 3 bejegyzés van 1+ éve, a konzol linkje még mindig nincs a menedzsmentben)
- túl sok menüpont (egy rendszerben van minden szolgáltatás)
- az áttekintő nézet nem elég informatív („Linux VPS half” – nekem nem mond semmit, utána kell néznem; lépkedni kell a menüpontok között)
- a külön tételként vásárolható kiegészítő backup tárhelyre mentést nekünk kell megoldani, egyéb szolgáltatás nincs (nincs snapshot, automata backup, … – pontosabban telefonos beszélgetés alapján backup van, de ezt mi nem kezelhetjük)
A Contabo visszarepít a ’90-es évek webdizájn világába. Nagyon spártai a dizájn és a funkció is. Nem olyan régen érkezett meg az erősen korlátozott snapshot opció (nagyon limitált mennyiségű snapshot, maximum 30 napos élettartammal), de ezen kívül csak a csupasz gépet kapjuk. Az összes menüpont szupergagyi, az ikonok random válogatottak – valódi funkciójukat nem látják el: nem teszik egyszerűbbé az áttekintést. A konzol elérése körülményes, a FAQ-ból kell kikeresnünk. Az áttekintő nézet is kritikán aluli több gép esetén, ettől minimálisabb információkat csak akkor adna, ha nem is lenne. Minden egyes katitntásnál csakis az jár a fejünkben, hogy mennyire jó ár-érték arányú is a szolgáltatás.
előnyök:
- van snapshot kezelési lehetőség, még ha kicsit furán is oldották meg
hátrányok:
- szinte minden, de újra divat a retro állítólag 🙂
Látszik, hogy az ArubaCloud dizájnere régóta szabadságon van, de ő csak 10 éve – ellentétben a Contabo 20 éve nyaraló munkatársával. Magyar nyelvű felületet kapunk, sok helyen kiegészítve kis segítséggel a használathoz. Minden művelet lassú (a többi szolgáltatóhoz képest). A felhasználóbarát szó itt értelmét veszti, mert ugyan látszik a törekvés, de nyilván csak belső emberekkel tesztelték, idegenekkel nem. Szörnyű káoszos, minden kattintás progress barban és űrfánkban végződik, súlyosan hosszú másodpercekig. Úgy érezzük magunkat, mint egy illegális letöltőszolgáltatást böngészve, ugrálnak fel a súlyos ezreseket jelentő ablakok: vegyél pro szolgáltatás 300 helyett 3000-ért, vegyél backupot, … Bosszantó.
Az áttekintő nézet tartalmazza a minimálisan szükséges információkat, a kis egyenlegre is figyelmeztet. A gép kezelésére megint reklám fogad, kapásból 2 is, szörnyen zavaró. Nehezen igazodom el benne, számomra valószínűleg ez a legrosszabb admin felület, amit valaha láttam – pedig használtam már párat. Konzolt nem találok, a leírás szerint csak helyreállítási konzol van, napi szinten nem használható. Van viszont úgy tűnik VMWare vSphere kapcsolódási lehetőség, ami természetesen csak a Pro csomagban érhető el 🙁
előnyök:
- teljesen magyar nyevű a felület
- a Pro csomag esetén van belső hálózat
- a Pro csomag esetén van VMWare vSphere kapcsolódási lehetőség
hátrányok:
- nem felhasználóbarát, állandóan keresgélni kell
- zavaróan lassú, minden kattintás egy örökkévalóság
- rengeteg önreklám
- nem tudom egérrel kijelöl az IP címet az áttekintő nézetben
- mi van, ha elfelejtem a gépem jelszavát?
Kiegészítő szolgáltatások
A halandó számára is megfizethető kategóriákat figyelembe véve, csak a VPS-re vonatkozó szolgáltatások alapján:
- DigitalOcean
- ArubaCloud
- Contabo
- Rackforest
DigitalOcean: belső hálózat, IPv6, automatikus biztonsági mentés (jelképes felárral), snapshot, klónozás, „floating IP”, kiegészítő storage ami virtuális géphez csatolható, átméretezés (akár ideiglenes is)
ArubaCloud: snapshot (max 2 napig), csak jelentős felárral: belső hálózat, VMWare vSphere, backup tárhely, ?
RackForest: külön csomagként backup tárhely
Contabo: snapshot (max. 30 nap, a legkisebb gép esetén max 1 darab)
Az ügyfélszolgálat
Az Arubát még nem tudtam kipróbálni, így az kimarad egyenlőre. Jellemzően e-mailben folyik a kommunikáció, a RackForest esetén volt szerencsém telefonon is egyeztetni.
Válaszidőt tekintve:
- Rackforest
- Contabo
- DigitalOcean
A hozzáállást tekintve (mennyire kezelnek „emberként” egyszerű „valami hang a telefon végén” helyett, az 1. hely jelenti a legközvetlenebbet, az utolsó a szabványszöveges, „buta felhasználó” érzést)
- Rackforest
- Contabo
- DigitalOcean
A hiba megoldásának sebességét tekintve:
- Contabo
- Rackforest
- DigitalOcean
Nem hiszem, hogy létezne olyan teszt, ami pontosan számosítani tudja a virtuális gépek sebességét, hisz’ azt nagyon sok tényező befolyásolja. Ezért feltúrtam az Internetet, hogy általánosságban mit használnak erre a célra. Az eredmények alább megtekinthetők.
A háttértár sebessége
Érzés alapján az SSH-s konzolon (amit sajnos nem tudok számosítani):
- Rackforest
- DigitalOcean
- ArubaCluod
- Contabo
Érzés alapján a szolgáltatásokban
(weboldal generálás sebessége, szerver oldalon php-cli -vel – hogy a ping ne számítson, PHP7-MySQL-nginx, SQL lekérdezések)
- ArubaCloud
- Rackforest
- Contabo
- DigitalOcean
hdparm -T (3 mérés átlaga):
- Contabo 9143 MB/sec
- DigitalOcean 6093 MB/sec
- ArubaCloud 7255 MB/sec
- Rackforest 4920,9 MB/sec
dd bs=1M count=1000 oflag=dsync (3 mérés átlaga)
- ArubaCloud 565 MB/sec
- DigitalOcean 142 MB/sec
- Contabo 95 MB/sec
- Rackforest 94 MB/sec
dd bs=64k count=1000 oflag=dsync (3 mérés átlaga)
- ArubaCloud 211 MB/sec
- Contabo 46 MB/sec
- DigitalOcean 30 MB/sec
- Rackforest 15 MB/sec
Ár-érték arány
Ha a kapható legolcsóbb csomagot nézzük
- ArubaCloud
- Contabo
- DigitalOcean
- Rackforest
Ha rászánunk picit többet és csak a paramétereket nézzük
- Contabo
- ArubaCloud
- DigitalOcean
- Rackforest
Ha rászánunk picit többet és a szolgáltatások is számítanak
- DigitalOcean – Kánaán
- ArubaCloud – nagyon súlyos pénzekért
- Contabo – csak snapshot
- Rackforest – semmi 🙁
Ha a kényelem számít (ügyfélszolgálat, rendelkezésre állás, gép létrehozás, szakértelem szükségessége)
- DigitalOcean
- Rackforest
- Contabo
- ArubaCloud
Rendszergazdai/fejlesztői szemmel (backup, snapshot, probléma megoldási idő, …)
- DigitalOcean
- Contabo
- ArubaCloud
- Rackforest
Személyes érzelmek
A DigitalOcean az igazi Jolly Joker. Egyszerű és gyors a regisztráció, a gépek létrehozása és kezelése is. Az Interneten fellelhető kuponok segítségével ingyen akár 4 hónapig is használhatjuk. Az automatikus biztonsági mentés 10%-ába kerül a gép bérleti díjának, általában 7 naponta készül, igazi életletmentő. A belső hálózat opcióval pedig saját terhelés-elosztó megoldást is építhetünk. A biztonsági frissítéseket viszonylag gyorsan telepítik (a Rackforest megelőzi őket pár órával), a nagy hálózati kiesést is másodperceken belül lereagálja a rendszerük. A kezdők számára a legideálisabb szolgáltató, nem igényel űrhajós vizsgát és megspórol rengeteg extra munkát. A haladók számára pedig kb. az egyetlen megoldás, mert a többinél nem láttam API elérhetőséget (persze az Amazonnak, stb. van, de itt nem ezekről esett szó, plusz például az Amazon horror áron megy). A biztonság tekintetében csak itt találtam 2 faktoros hitelesítést (a Google Authenticator-t használja, amihez van mobilos kliens is).
Az ArubaCloud csak a 300Ft-os legkisebb árával ragadta meg a figyelmem. Csak most regisztráltam rá, ellentétben a többivel, amiket már régóta használok. A nettó 300Ft-os árához képest nagyon jó sebességet nyújt. Ha első VPS-ed készíted, kellene a sebesség, szemtelenül olcsón és hajlandó vagy végig szenvedni a regisztrációt és a gép kezelést, akkor ez a te megoldásod. A Cloud Centertől én irtózom a következetlensége és a sebessége miatt, de hát szerencsés esetben ritkán látja az ember. A szívásfaktor csökkentése tekintetében meg sem közelíti a DigitalOcean-t és így nem is adja meg a biztonság érzését számomra.
A Contabo amolyan szükséges rossz érzését kelti. A HDD-s csomagjaikat kerülni kell, mert az I/O késleltetés nagyon tág határok között ingadozik, amit az SQL nem szeret. Az SSD-s csomagból a legkisebb – magyar ÁFÁval – 9.99€/hó. Ezért 300GB SSD-s tárhelyet, 4 vCPU-t és 12GB RAM-ot kapunk. Összehasonlítva a többivel, még azt is el lehet nézni, hogy a weboldal 20 évesnek tűnik és az egyetlen extra a snapshot. Kezdőknek nem ajánlom, hidd el a 20GB is bőven elég ha mondjuk PHP-zni tanulsz.
A Rackforest sokáig volt a szívem csücske, mert 1-6GB MySQL adatbázist használva egy böngészős játék alatt a legjobb lekérdezési időket produkálta. Az ügyfélszolgálat messze a magyar átlag feletti, közvetlen és barátságos. Az árcsökkentések ellenére nem tudja felvenni a versenyt már a többivel, valamint olyan érzésem van, mintha elfogyott volna kicsit a lelkesedés. Inkább a shared hosting vagy a licenc bérléses megoldásokat javasolnám kisebb cégeknek, mint VPS szolgáltatót nem.
Néhány kép mutiba’