Linux
Lassú az nginx a linux subsystem for Windowsban futtatva
Mióta elérhető a unix/linux subsystem for Windows, végre mindenféle kínálódás nélkül át lehet térni a locahost PHP fejlesztésre. Természetesen, mint minden Windows alatt futó virtualizációnak is (a Hyper-V is ide tartozik) a hálózatkezelés még mindig komoly problémája. Ezért például sok, népszerű víruskeresővel egyáltalán nem használható, akkor sem, ha a víruskeresőt inaktiváljuk, teljesen el kell távolítani. Továbbá a másik tipikus probléma, hogy az nginx hol gyors, hol pedig hihetetlenül lassú.
Az /etc/nginx/nginx.conf -hoz adjuk hozzá az alábbi bejegyzést, majd indítsuk újra az nginx-szet:
fastcgi_buffering off;
7zip command-line mappa kihagyása linux alatt
A 7zip tömörítő lett korunk WinRar-ja. Népszerűsége még mindig növekszik és elérhető több operációs rendszeren is. A nagy méretű és sok fájlt tartalmazó mappákkal is kevesebb buktatóval dolgozik, mint az oly’ népszerű tar+gz. Viszont a dokumentáció nem mindig egyértelmű, reáadásul linux alatt eléggé sok néven érhető el a különböző disztribuciókban ( 7z, 7za, 7zr, …).
A leggyakrabban használt formája ez:
7z a -mx1 arcive.7z /home/legyes/path/to
Viszont ha szükségünk van arra, hogy bizonyos mappákat hagyjuk ki, akkor a dokumentációban elfelejtik egy fontos dologra felhívni a figyelmünket: Linux alatt a ! jel speciális karakter, ezért escapelni kell \! formában, azaz így kell megadni:
7z a -mx1 archive.7z /home/legyes/path/to -xr\!excluded_directory
A kizárt mappa relatív a tömörítendő mappához képest, ami ugyancsak ritkán van megemlítve.
Fájl feltöltés Windows alól cURL segítségével
A cURL nagyon széles körben használt program, sokan feszegetik a határait (pl. PHP futtatás párhuzamosításban) és használják webes botok alapjául is. Nagyon sok argumentummal rendelkezik, a –help több oldalas listával örvendeztet meg.
Hogy megtaláljam később is, leírom ide, hogyan lehet fájl feltölteni POST-tal, valamint egyéb paramétereket átadni. A program letölthető kb. minden létező operációs rendszerre a https://curl.haxx.se/download.html címről.
curl -X POST -F "xml=@C:\\Data.xml" -F "api_key=d040207a" http://peldadomain.hu/api/szolgaltatas.php
Az előbbi példa PHP oldalon úgy jelenik meg, hogy lesz egy $_FILES['xml']
és egy
500 Forintos GSM adapter projekt M590E modullal
Pár éve, – amikor az SMS küldést kellett megoldanom adatbázisból – nem sok lehetőség volt az olcsó SMS küldésre, ha nem akartunk egy szolgáltató által biztosított API-t igénybe venni. Jellemezően ilyen felhasználás a riasztási értesítés (pl. elment az áram vagy megszakadt a kapcsolat, mert ügye akkor Internet sincs). Az olcsó – viszont kevésbé stabil – megoldás a Linux + soros kábel + mobiltelefon volt és mondjuk a gnokii ( a megbízhatóság jegyében valami négy számjegyű Nokia). A drágábbik – iparosabb – megoldás egy soros portos GSM adapter vásárlása volt, ami 5 számjegyű összeget feltételezett Forintban és persze nagy eséllyel szétszedve abban is mobiltelefont láthattuk bedrótozva.
Igen, jól írtam: 500 Forint alatt van a soros 900 és 1800MHz-et tudó, AT parancsokkal vezérelhető GSM adapter. Persze van kis bökkenő, mégpedig hogy az integrált áramkör ennyiért egy újrahasznosított darab. A jó minőségben összeszerelt ugyanilyen modulok ára ennek több, mint tízszerese. Ennyiért simán belefér, hogy 1-2 selejtes érkezhet és hogy nekünk kell összeszerelni 🙂

Munin grafikon készítés, kezdő szinten
A Munin a lusta rendszergazdák barátja, mert egyszerű vele megoldani monitorozott értékek látványos megjelenítését. Az alábbiakban bemutatok pár alap dolgot vele kapcsolatban, valamint a plugin készítés alapjait. Az online demo oldalak megtekinthetők a hivatalos oldalon, például itt. Mit lehet megjeleníteni a grafikonon? Hát mindent, ami valamilyen módon számosítható.
Raspberry Pi2 belső hőfok mérése, PHP-s Munin pluginnal
Van egy RPi2-esem, ami most épp ESP8266-ból érkező hőfokot karcol Muninban, hát úgy gondoltam, hogy akkor kiegészítem egy belső hőmérő grafikonnal is. Kicsit csalok, mert nekem az RPi2 alapból fel van szerelve egy hűtőborda szettel, anélkül nem is érdemes venni (bármelyik típusról is legyen szó).
Omega 2 IoT “vezérlő”
Az Arduino és az RPi harcába egyre több olcsó eszköz szól bele. Az Omega2 jóárasítva lett és a modulok is jók hozzá. Ráadásul nem csak C-ben lehet programozni, ami sokak számára nyithat utatl. Bővebb infó itt.
Linux: String előfordulásának mennyisége fájlokban, rekurzívan és gyorsabban a find-nél
grep -H mysql_ /var/www/s9 -R | cut -d: -f1 | wc -l
IP címek keresése:
grep -oE "\b([0-9]{1,3}\.){3}[0-9]{1,3}\b" -H ./*
Rootkit és hackelés felderítés Linux alatt amatőröknek (mint én)
A minap böngészgettem a HUP fórumát, és számomra ismeretlen 2 gyöngyszemre bukkantam a sorok között: chkrootkit és rkhunter . Ugyan csodát nem tesznek, de segítenek az olyan amatőröknek, mint én 🙂 Debian alatt csak
apt-get install chkrootkit rkhunter
és máris megvan.
Linux és a csodálatos find parancs: szeretem
A napokban felmerült egy olyan igény, hogy a külön mappákban – dátum szerint – archivált adatokat ki kellene tömöríteni, az összeset egy adott helyre, a mappákon kívül, majd egy másik projekt keretében – az előzőhöz hasonlóan – mindent a saját mappájába kellene kitömöríteni.
Mivel nem vágom a find paraméterezését fejből (öregszem) ezért a Google barátunk hoz fordultam. Elsőre kezdtem megijedni, mert egyre hosszabb és hosszabb shell scriptek kerültek elő a valójában nem is ilyen bonyolult feladat megoldására. Majd jött a megváltás:
find ./archives2010* -type f -name '*.rar' -exec unrar x -o- {} ;
– ezzel a paranccsal abba a mappába tömörít ki minden archives2010* mappában található rar állományt, ahonnan épp a scriptet futtatjuk. Az exec paramétert execdir -re cserélve pedig oda tömöríti ki, ahol a rar fájl is található.
Köszönöm Google!
Lame : Több wav konvertálása mp3-ra
Szuperhasznos, kritkusan üzleti fontosságú Linux shell parancs 🙂
for f in *.wav ; do lame $f ; done